Aktuality

Novela nového stavebního zákona jde do 2. čtení

28. 3. 2022

V pátek 25. 3. 2022 byl v prvním čtení schválen vládní návrh novely nového stavebního zákona (zák. č. 283/2021 Sb., stavební zákon). Tato novela odkládá účinnost nového stavebního zákona na 1. 7. 2024, tj. o jeden rok. Tento odklad účinnosti se však týká jen „běžných staveb“, tj. těch nejčastěji povolovaných staveb na stavebních úřadech (bytové domy, rodinné domy, výrobní a skladové prostory, komerční centra etc.).

Novela nového stavebního zákona jde do 2. čtení

Ilustrační fotografie

Naopak pro tzv. „Vyhrazené stavby“ se počítá s tím, že nový stavební zákon bude účinný k původně schválenému datu, tj. od 1. 7. 2023.

Co jsou vyhrazené stavby?

Vyhrazené stavby jsou vyjmenovány v příloze č. 3 nového stavebního zákona a jedná se o infrastrukturní stavby, které financuje stát, tj. stavby typu dálnice, VRT, přehrady etc. Pro schvalování Vyhrazených staveb zůstává zachován časový harmonogram pro zřízení speciálního stavebního úřadu. Neplánuje se tedy zachovat současný stav, kdy i stavební úřad v obci s pár stovkami obyvatel rozhoduje o stavbě celostátního významu s miliardovým rozpočtem.


Ostatní dvě novely budou zřejmě zamítnuty

V této chvíli je zřejmé, že ostatní dvě novely nového stavebního zákona, z nichž jednu schválil Pardubický kraj a druhou skupina poslanců v čele s Ivanem Bartošem, dnešním ministrem MMR ještě v roce 2021, zřejmě budou zamítnuty, neboť již nejsou potřeba. Navíc současná vládní novela ve výsledku kopíruje právě poslanecký návrh.


Přesné dopady této novely dnes ještě nelze určit

Jak bylo uvedeno, vládní novela stavebního zákona prošla v pátek prvním čtením, nyní bude následovat projednání ve výborech PS PČR, které je zkráceno na 30 dnů. Poté bude následovat druhé čtení, ve kterém mohou být předkládány ještě pozměňovací návrhy.

Z tohoto důvodu nelze dnes ještě určit přesné dopady této novely na stavební právo, neboť se dá očekávat, že pozměňovací návrhy, minimálně technického charakteru, budou předloženy.

Nicméně již nyní lze konstatovat, že s největší pravděpodobností budou muset běžní stavebníci strpět současný stavební zákon ještě o rok déle.


Autorem textu je advokátní koncipient, Pavel Kubíska