Aktuality

Flexinovela zákoníku práce

1. 7. 2025

První měsíc účinnosti tzv. flexinovely zákoníku práce je za námi. Zákon č. 120/2025 Sb., který nabyl účinnosti dne 1. 6. 2025, přinesl zásadní změny pracovního práva. Cílem této novely bylo modernizovat a zpružnit pracovněprávní vztahy, reagovat na vývoj judikatury a reflektovat potřeby trhu práce. Novela zasáhla do celé řady institutů, a to jak v oblasti vzniku, změn, tak i skončení pracovního poměru. Níže přinášíme přehled těch nejvýznamnějších změn.

Výpovědi – délka, důvody a forma

Výpovědní doba začne běžet již dnem doručení, nikoli až od prvního dne následujícího měsíce, jak tomu bylo doposud. Je ale umožněno sjednat jiný režim běhu výpovědní doby – např. tak, aby začínala až prvním dnem měsíce následujícího. V případech výpovědi pro neuspokojivé pracovní výsledky či porušení pracovních povinností současně dochází ke zkrácení délky výpovědní doby na 1 měsíc.

Spojují se výpovědní důvody spočívající v pozbytí zdravotní způsobilosti (§ 52 písm. d + e). Pro účely takové výpovědi už není rozhodné, zda zaměstnanec pozbyl zdravotní způsobilost v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání (původní písm. d), nebo z jiných zdravotních důvodů (původní písm. e) – oba jsou nově zahrnuty pod jeden společný výpovědní důvod. Rozlišení příčiny pozbytí způsobilosti však zůstává podstatné z hlediska nároku na finanční kompenzaci. Pokud došlo k pozbytí zdravotní způsobilosti v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, vzniká zaměstnanci nárok na zvláštní nově zavedenou jednorázovou náhradu podle § 271c a násl. zákoníku práce ve výši nejméně 12násobku průměrného výdělku – ta je hrazena pojišťovnou z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.

Dále dochází k prodloužení subjektivní i objektivní lhůty pro výpověď z důvodu porušení povinností – nově je dána 3 měsíční subjektivní a 18 měsíční objektivní lhůta. Před novelou činila subjektivní lhůta 2 měsíce a objektivní 1 rok.

Zaměstnanec nově nebude muset proti neplatné výpovědi podat tzv. odpor, postačí žaloba dle § 69 zákoníku práce, tj. bez nutnosti předchozího oznámení neplatnosti výpovědi zaměstnavateli.

Zkušební doba

Maximální délka zkušební doby se prodlužuje – ze 3 měsíců na 4 měsíce u běžných zaměstnanců a ze 6 měsíců na 8 měsíců u zaměstnanců vedoucích. Nově se lze také dohodnout i na jejím dodatečném prodloužení v rámci zákonného limitu. Zákon zároveň jasně stanovuje, že k prodloužení zkušební doby z důvodu překážek v práci, čerpání dovolené či neomluvené absence dochází o odpovídající počet pracovních dnů, což sjednotilo dosavadní nejasnou praxi.

Rodičovská dovolená a její souvislosti

Novela rozšiřuje možnost tzv. „zástupových“ pracovních poměrů, tedy pracovních poměrů uzavíraných na dobu určitou nahrazujících zaměstnance, kteří čerpají mateřskou či rodičovskou dovolenou. V těchto případech již nově nebude platit dosavadní omezení na maximálně tři opakování nebo prodloužení pracovního poměru na dobu určitou. Přesto však bude platit nepřekročitelné maximum, kdy celková délka těchto pracovních poměrů nesmí přesáhnout 9 let.

Zásadní změna nastává u návratu z rodičovské dovolené – pokud se zaměstnanec vrátí do zaměstnání před druhými narozeninami dítěte, zaměstnavatel je nově povinen jej zařadit zpět na původní práci a pracoviště, pokud tato práce neodpadla. Po dvou letech věku dítěte zůstává zaměstnavatel nadále povinen zaměstnance zaměstnávat, už ale nemusí garantovat přidělení původní práce a pracoviště – postačí zařazení podle pracovní smlouvy.

Novela vychází vstříc i rodičům, kteří chtějí zůstat profesně aktivní i během rodičovské dovolené. Zaměstnanec totiž může po dobu čerpání rodičovské dovolené uzavřít se stejným zaměstnavatelem další pracovní vztah (DPP nebo DPČ), a to i na výkon práce shodného druhu. Dosavadní přísná omezení tak byla v tomto směru zmírněna. Do účinnosti novely bylo totiž možné uzavřít souběžný pracovněprávní vztah se stejným zaměstnavatelem pouze na jiný druh práce. K tomu je nutné doplnit, že původní pracovní poměr (např. na plný úvazek) zůstává po dobu rodičovské dovolené zachován – přerušen je pouze výkon práce, nikoli samotný vztah. Zaměstnanec tak má nadále status „zaměstnance na rodičovské dovolené“, i pokud současně vykonává práci na DPP či DPČ.

Zákaz doložek mlčenlivosti o výši a struktuře mzdy

Nově nebude možné sjednat doložku, která by zaměstnancům bránila sdílet informace o výši a struktuře své mzdy. Jakékoliv takové doložky budou absolutně neúčinné a za jejich sjednání bude možné uložit pokutu až do výše 400.000,- Kč.

Pracovní volno pro dlouhodobou péči

Nově platí, že zaměstnavatel již nemůže odmítnout poskytnutí pracovního volna za účelem dlouhodobé péče (např. o nemocného rodinného příslušníka) z důvodu vážných provozních důvodů. Tento institut se tak stává zcela nárokovým, samozřejmě jen pokud jsou splněny zákonné podmínky: (i) zaměstnanec pečuje o osobu, u níž byla potřeba dlouhodobé péče uznána lékařem, (ii) zaměstnanec je účasten nemocenského pojištění a (iii) zaměstnanec a ošetřovaná osoba mají naplněn požadavek okruhu blízkého vztahu (zpravidla rodina nebo společná domácnost). Před novelou mohl zaměstnavatel pracovní volno i přes splnění podmínek odmítnout, a to právě s odkazem na vážné provozní důvody.

Dovolená a navazující pracovněprávní vztahy

Pro účely výpočtu nároku na dovolenou se nově za nepřetržité trvání základního pracovněprávního vztahu považuje i případ, kdy pracovní poměr skončí a bezprostředně na něj naváže jiný pracovněprávní vztah s týmž zaměstnavatelem (vč. DPP nebo DPČ).

Zaměstnávání mladistvých od 14 let

Novela umožňuje výkon tzv. lehkých prací i dětem, které již dovršily 14 let věku, a to výhradně v období letních prázdnin a jen se souhlasem zákonného zástupce. Práce musí být fyzicky nenáročná a bezpečná, směna nesmí přesáhnout 7 hodin denně a celkově 35 hodin týdně. Dosud bylo možné zaměstnat nezletilé až od 15 let věku a po ukončení povinné školní docházky.

Vzhledem k rozsahu a dopadu této novely doporučujeme zaměstnavatelům přezkoumat své vzory pracovních smluv, vnitřní předpisy a nastavení HR procesů. V případě zájmu o konzultaci či zajištění souladu pracovněprávní dokumentace s novou právní úpravou se na nás neváhejte obrátit.

Autoři: Klára Hlusková, Adam Leš